لطفا صبر کنید....

سونوگرافی چیست

IMG_0934-2.jpg

سونوگرافی چیست (خلاصه) :

سونوگرافی چیست ؟ یک نوع روش تشخیص در پزشکی است که با استفاده از دستگاه تصویربرداری و امواج صوتی با فرکانس بالا، اندام‎ها و ساختارهای داخل بدن را مشاهده می‎کنند.
متخصصان از آن برای مشاهده قلب، رگ‎های خونی، کلیه‎ها، کبد و سایر اعضای بدن استفاده می‎کنند. در دوران بارداری، پزشکان از این نوع تصویربرداری برای مشاهده جنین استفاده می‎کنند. بر خلاف اشعه ایکس، امواج این معاینه شما را به اشعه ای منعکس نمی‎کند و مضر نمی‎باشد.

در طول معاینه، شما روی یک تخت قرار می‎گیرید. یک تکنسین یا پزشک مخصوص دستگاهی را به نام مبدل بر روی بخشی از بدن شما حرکت می دهد. این مبدل، امواج صوتی را ارسال می کند که از بافت درون بدن شما تصویربرداری می‎کند.

این مبدل نیز امواجی را که پشت سر می گذارد تصویربرداری می کند و آن ها را ضبط می کند. دستگاه سونوگرافی (اولتراسوند) تصاویری از امواج صوتی ایجاد می‎کند.

تصویربرداری سونوگرافی چیست؟

این روش تشخیصی بی‎خطر و بدون درد است و تصاویری از داخل بدن را با استفاده از امواج صوتی تولید می‎کند. این تصویربرداری، شامل استفاده از یک مبدل کوچک (پروب) و ژل است که به صورت مستقیم روی پوست قرار می‎گیرد.
امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به بدن منتقل می‎شود. این معاینات از پرتوی های مضر استفاده نمی‎کند (همانطور که در اشعه ایکس استفاده می شود)، بنابراین برای بیمار خطرناک نمی‎باشد.

logo-samandehi