لطفا صبر کنید....

سونوگرافی بیوفیزیکال (جنین آزمون می دهد!)

نام این آزمون، بیوفیزیکال پروفایل ( (BPPاست و برای بررسی وضعیت سلامت جنین توسط پزشک توصیه می شود. این آزمون تحت دستگاه سونوگرافی و در مراکز معتبر رادیولوژی و سونوگرافی انجام می شود و جالب است بدانید کاملا غیرتهاجمی و بدون عوارض برای جنین و مادر و کاملا بدون درد است.

باید بگوییم که مامایی مدرن این تست را برای تمام مادران توصیه می کند اما مادرهایی که دچار دیابت بارداری، مشکلات تیروئید، مسمومیت بارداری، فشار خون بالا و مشکلات خونی و لوپوس و… هستند، ممکن است در اولویت باشند. سونوگرافی بیوفیزیکال معمولا در سه ماه آخر بارداری انجام می شود اما در شرایط خاص جهت کنترل میزان سلامت جنین در هفته های 28 تا 34 هم ممکن است توصیه شود.
دوقلوها و چند قلوها هم جزو گزینه های انجام تست بیوفیزیکال هستند و در واقع با انجام این آزمون پزشک دستور زایمان زودهنگام را صادر می کند تا آسیب کمتری به جنین وارد شود.

آزمون در 5 مرحله و شامل موارد زیر است:

– تست حرکات تنه
– تست قدرت ماهیچه های جنین(بررسی بازوها و پاها و توانایی خم کردن و واکنش نشان دادن نسبت به ضربات مایع آمنیوتیک)
– حرکات قفسه سینه (بررسی وضعیت سلامت تنفس و اکسیژن رسانی به جنین)
– ضربان قلب و افزایش آن با حرکات (FHR)
– میزان مایع آمینیوتیک (همان مایع معروفی که جنین در آن شناور است)
هر قسمت تست ۲ نمره دارد و مجموع نمرات در صورت کامل بودن هر قسمت عدد ده خواهد شد و اگر جنین موفق شود نمره ای بین 8 تا 10 بدست بیاورد، کاملا سالم است و درصورتیکه نمره ی پایینتری کسب کند نیاز به آزمایشات و بررسی های بیشتر طبق نظر پزشک معالج است و امکان دارد این تست را برای سه روز متوالی توصیه کند.

چه آمادگی هایی پیش از انجام این تست مورد نیاز است؟

هیچ آمادگی خاصی نیاز نیست، اگر در ماه های ابتدایی و میانی هستید کافیست 6-8 لیوان آب بنوشید چرا که مثانه پر لازمه ی یک سونوگرافی دقیق است اما اگر در ماه های پایانی هستید نیازی به نوشیدن آب هم نیست و مثل روتین تمام سونوگرافی ها با مالیدن ژل و حرکت دادن حسگر دستگاه سونوگرافی انجام می شود و مادر می تواند جنین را در مانتیور مشاهده کند.
این آزمون حدود 20-30 دقیقه طول می کشد و گاهی بعلت خواب بودن جنین از مادر خواسته می شود آبمیوه ای شیرین میل کند و یا با ایجاد یک صدای بلند جنین را بیدار خواهند کرد.

تفسیر سونوگرافی بیوفیزیکال

متغیرهای این تست برای مخاطب عام قابل فهم نیست و حتما پس از انجام این تست با پزشک به صحبت بنشنید و تک تک معیارها را برای وضعیت سلامت جنین، بررسی کنید.

خروجی سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل بصورت ویدئو تهیه می شود و روی سی دی تقدیم شما می گردد.

در ویدیوی زیر نمونه ای از این سونوگرافی را با صدای خانم دکتر فاطمه مهتاب قربانی می بینید و می شنوید.

برای مشاهده سایر مطالب علمی کلیک کنید

 

logo-samandehi
مشاوره آنلاین
لاغری, لاغری موضعی, تناسب اندام